Gelinin Kız Kardeşi (Damadın Baldızı :)) Ne Giymeli?

 

 Gelinin kız kardeşi düğünde nasıl giyinmeli?

 

Kız kardeşi olanlar çok iyi bilirler ki iki kız kardeş arasındaki ilişki çok ama çok özel bir bağ içermektedir. Bu nedenle ablasının veya kız kardeşinin evliliğine şahit olacak olan diğer kardeş için düğün günü tarifi imkânsız duygular yaşayacağı çok anlamlı ve özel bir gündür. Baldız kelimesi, kız kardeşlerden herhangi birinin eşi için, diğer kardeşi tanımlayan halk dilinde kullanılan bir ailevi terimdir. Bu özel günde, baldızın adeta ışıldayan bir yıldız gibi görünmesi, herkesin dikkatini çekmesi ve kız kardeşinin yanında zarafet içerisinde görünmesi için dikkat etmesi gereken birkaç unsur bulunmaktadır.

 

Abiye elbise kişilerin seçmekte en çok zorlandıkları ve kendilerine yakışan tercihi yapabilmek için birkaç püf noktası bilmeleri gereken bir konudur. Öncelikle dikkat edilmesi gereken esas elbise seçimi yapacak kişinin düğün sahibine olan yakınlığı olmalıdır. Burada söz konusu kişi gelinin kız kardeşi olduğu için abartıya kaçması ve fazla özenmiş olması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

 

Abiye elbise giymek demek, her zaman diken üstünde olmanızı ve tüm geceyi rahatsız geçirmenizi gerektirecek bir durum olarak algılanır ancak öyle olmak zorunda değildir. Hele ki gelinin kız kardeşi üzerinden gidilecek olursa geceyi rahatsız geçirmek demek, birçok işin aksaması anlamına gelecektir. Düğün sahiplerine yakınlığı ve organizasyonun her aşamasından haberdar oluşu nedeni ile gelinin kız kardeşi geceyi en yorgun tamamlayacak kişilerden biri olacaktır. Bu durumu engelleyebilmek ve en aza indirgeyebilmek adına, elbise seçimi yaparken bedeninize en uygun seçimi yapmak doğru bir tercih olacaktır. Bu sayede üzerinizde oynamayan ve sürekli düzeltme ihtiyacı hissetmediğiniz bir elbise ile geceyi tamamlamanız mümkündür.

 

Yine önemli olan bir diğer konuda elbise boyunuzdur, eğer maksi diye tanımlanan yere kadar uzanmış bir elbise tercih ediliyor ise; elbise boyu ile giyilecek ayakkabının boyu iyi bir şekilde ayarlanmalıdır. Böylece telaş ve koşuşturma sırasında oluşabilecek olası kazaların önüne geçilmiş olur. İçinde bulunduğumuz sezonda, özellikle genç kızlar için birbirinden çok farklı ve değişik alternatif abiyelere kolayca ulaşmak mümkündür.

 

Baldız abiye elbisesi, şıklıkla asilliği birleştiren bir elbise olmalıdır. Sezonda öne çıkan ve birçok modacının tasarımında yansımaları görülen bantlı modeller düğün için iyi bir tercih olabilmektedir. Özellikle sırt dekoltesini nazik bir şekilde örten çapraz bantlı abiyeler veya boyun bölgesinde zarif detaylar oluşturan şeritler elbiseleri alabildiğine şıklaştırmaktadır ve modayı takip eden hanımların tercihi olmaktadır.

 

Abiye elbise seçilirken modele karar verildikten sonraki aşama kendiniz için en uygun rengi tespit edebilmektir. Elbise için yapılacak renk seçimi birçok faktör göz önüne alınarak oluşturulmalıdır. Düğünün nasıl bir mekanda yapılacağından tutun, eğer haberdarsanız geline aynı yakınlıktaki diğer kişilerin ne renk giyeceğine kadar birçok detay değerlendirilmelidir. Kimse kız kardeşinin düğününde kalabalıktan herhangi biri gibi gözükmek istemeyeceğinden, özel ve yegâne görünebilmek adına belki de modelden daha çok renk seçimi kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir husustur.

 

Baldız abiye elbisesi seçilirken, renge karar verme aşamasında düğünün yapılacağı mekân kadar mevsimde önemlidir ve göz önüne alınmalıdır. Ayakkabınız elbisenizi tamamlayacak en önemli aksesuardır; mutlaka daha önceden denenmeli ve bir süre ayağa alışması sağlanmalıdır. Ayakkabıda daha sade bir tercih yapmak isterseniz her zamanın modası olan klasik ayakkabılar seçebilirsiniz. Stilettolar bu noktada hayat kurtarıcı olacak nitelikte şık ve zarif ayakkabılardır. Çanta ise size tüm gece eşlik edemeyecek bir aksesuar olsa dahi önemli bir tamamlayıcıdır, çanta seçiminizde size ışık verecek altın yâda parlak metalik renkleri tercih etmeniz kombininize enerji katacaktır.